Kolm kuud katseaega

Kadri Sakala
Eesti Naine, oktoober 2018

Ikka jälle näen oma kabinetis naisi, kes tulevad suure pettumusega ega mõista, mis läks suhtes valesti. Ent kuidas teha kindlaks, kas mees üldse sobib suhtepartneriks?

 

Tavaliselt kirjeldavad naised olukorda nii: oli üks mees, tundus olevat tore, hooliv ja huvitatud, aga nüüd mingil põhjusel enam pole. Midagi juhtus, millest naine aru ei saa. Tagajärjeks on purunenud süda, suur segadus ja hirm – äkki läheb järgmine kord samamoodi?

Nendest lugudest ilmnevad tihti ühed ja samad ohumärgid, mille ees naised on pimedad. Sageli on tegu naistega, kes pole kodunt kaasa saanud piisavat väärtustunnet ega oska seetõttu oma olukorda adekvaatselt hinnata.

 

Maagiline trikk, mis aitab vältida tarbetut südamevalu, on aeg. Paljud inimesed tahavad kõike saada hästi kiiresti, kohe praegu, ja on kärsitud. Kiiruses pole iseenesest midagi halba, aga kui see tuuakse suhtesse, kus on vaja aega, võib kiirus saada hukatuslikuks. Naised võivad oma peas teha juba kolme päeva jooksul otsuse, et tema on mu tulevane abikaasa. Aga enne, kui oma südames pühendud täielikult suhtele, õpi inimest tundma. Vaata, kas ta üldse väärib sind ja sinu väärtuslikku aega.

 

Paljud naised on nii armastuse- ja hoidmisenäljas, et see paneb nende silme ette muinasjutufiltri, mis näitab igat vastutulevat konna printsina valgel hobusel. Kahjuks mõni neist on sõnast “mees” väga kaugel. Poisikesest saab mees alles siis, kui ta sõna ja tegu lähevad kokku ning kokkulepped peavad. Kes mitte ainult ei räägi, et talle meeldib hoolivus ja lahkus, vaid kohtleb ka ise oma partnerit hoolivalt ja lahkelt.

 

Kolm kuud peaks olema miinimumaeg, mil jälgid ja õpid meest tundma, enne kui teed oma südames otsuse, et pühendud talle naisena. Niimoodi raputad maha mängurid, kelle ainus eesmärk on saada saak voodisse. Sellised mehed ei viitsi nii kaua oma aega ja tähelepanu investeerida, nende huvi kaob, kui seksi ei saa. Või kui naine vajab neilt midagi, ei tule nad sellega toime, sest pole emotsionaalselt piisavalt küpsed. Nad vihastavad ja lähevad minema. Need on mehed, kes tahavad saada ja mitte anda. Seega on aeg sulle jackpot!

 

Checklist, millele pöörata tähelepanu kolme kuu jooksul

-         Ihaldamine versus väärtustamine

See, et mees sind ihaldab, ei tähenda, et ta sind väärtustab. Ihaldamine ja väärtustamine on kaks täiesti erinevat asja. Kuidas teada, kas ta sind ka väärtustab? Jälgi, kuidas ta sind pikema aja vältel kohtleb. Kas oled tema jaoks eriline ja tähtis järjepidevalt? Kas oled tema jaoks prioriteet ka mitu kuud hiljem?

Enamik inimesi suudavad end kokku võtta üheks päevaks kuni nädalaks ja kohelda oma väljavalitut hästi, aga kolm kuud järjest on juba midagi muud.

 

-         Füüsiline kokkupuude versus sotsiaalmeedias suhtlemine

Tänapäeval on suhted kolinud paljuski Skype’i või Facebooki. Seetõttu võime näha rohkem sõnu kui tegusid, mis on ohtlik. Sõnu saab igaüks kokku liimida ja lappida ka ilma suurema tähenduseta. See, et ta oskab sulle ilusti kirjutada või sinuga rääkida, on väga tore. Tark naine paneb siiski kõrvad kinni ja vaatab tegusid. Kui suhtled mehega enamasti sõnumite või kõnede kaudu, ei anna see sulle adekvaatset pilti temast kui inimesest. Selleks, et mõista, kes ta päriselt on, tuleb sul temaga pikema aja jooksul ka tegelikult aega koos veeta.

 

-         Unistus versus reaalsus

Hea suhte alustala on sõprus. Sulle peab inimene väga meeldima. Sa ei saa adekvaatset otsust teha, kas ta on keegi, kellega suhtesse minna , kui sa pole võtnud aega, et teda tundma õppida. Vastasel korral lähed kokku oma unistusega, millele on pettumus kiire järgnema. Vaata, kas ta püüab kontakti taastada pärast konflikti. Vaata, kuidas ta käitub siis, kui on haige, tunneb end nõrgana, on pettunud, vihane või pinge all. Kas ta jääb hoolivaks ja viisakaks? Kas ta väärtustab sinuga koosolemist, sinu arvamust, tundeid ja vajadusi? Vaata, kuhu ta asetab sind oma prioriteetide nimekirjas - oled sa järjekorras esimene või alles kümnes-kahekümnes ning enne sind on tema vanemad, töö või sõbrad.

 

-         Sõna versus tegu

Pane tähele, kas ta sõna ja tegu lähevad kokku. Inimesed jätavad pidevalt endast maha märke, mida targad oskavad lugeda. Me räägime oma unistustest, hirmudest, arvamustest jne ning loome endast pildi, mis ei vasta alati tegelikkusele. Me kõik tahame olla oma mõtetes head ja õilsad, aga käitumine näitab pahatihti midagi muud. Ühel hetkel ütleme inetuid sõnu ning teeme tegusid, mis lähevad vastuollu meie varasemate väidetega. Kolm kuud annab sulle võimaluse näha, kas mees järgib tegudega oma sõnu.

 

-         Mees versus poisike

Kuula, kuidas ta räägib oma endisest naisest. Kui negatiivselt, võid üpris kindel olla, et varsti räägib ta sinust samamoodi. On suur vahe, kas ta ütleb: “ma ei tundnud naisega lähedust” või annab hinnangu: “ta oli ääretult enesekeskne”.

 

Meestel, kes tunnevad viha oma ema vastu, mida pole teadvustatud ja millega pole tegeletud, projitseerivad viha alateadlikult oma naisele. Ta ei ole valmis võtma vastutust suhte kvaliteedi eest ning näeb seetõttu naist halvana ja ennast ohvrina. Suure tõenäosusega on see poisike naisega emotsionaalselt või füüsiliselt vägivaldne.

 

Sageli ei suuda need mehed, kes on üles kasvanud emaga (kui isa oli sõltlane, vägivaldne, puudus täiesti või oli küll perega, aga enamasti tööl ja tegeles lastega vähe), temast lahti lasta ka täiskasvanuna. Selle kohta öeldakse“üleseotus”. Need mehed on esmalt lojaalsed oma emale, mistõttu nad alateadlikult defineerivad end kõigepealt pojana ja alles siis mehena.

Kuidas teada saada, kas su mehel on üleseotus oma emaga? Vaata, kuidas ta oma valikuid ja otsuseid teeb. Kas ta käib mitu korda nädalas ema juures? Kui on valida, kas ema tunded või sinu omad, kumba ta oma valikuga püüab hoida? Kui ema, siis on ema talle naise eest – ja sinul on mehe asemel poisike.

 

-         Aus naine versus hea naine

Algata konflikte. Mitte et sa mehele inetult ütled või halvasti kohtled, aga ole aus. Enamik naisi proovivad algul mehele meele järgi olla – kui on valida, kas minu soov või mehe oma, valitakse tema soov. Aga seda pikalt teha, võib kurjalt kätte maksta. Nii toimides võtame ise võimaluse näha, kuidas mees saab hakkama oma frustratsiooniga, kui ta ei saa seda, mida tahab.

Seisa oma vajaduse eest. Näiteks kui valite filmi, tuleb mees esimesel ja teisel korral enamasti sulle vastu. Aga vaata, kas ta teeb seda ka viiendal korral? Kui mees ei saa seda, mida tahab, siis jälgi – kas ta jääb hoolivaks ja viisakaks? Kui kontakt läheb kaduma, kas ta proovib seda taastada? Vaata, kuidas mees tuleb toime oma ärrituse ja tunnetega. Kas ta tõstab häält ja ütleb inetult? Kui jah, siis pane oma parimad tossud jalga ja jookse!

 

Milline on mehe taust?

-                   Pere. Tutvu mehe perekonnaga, enne kui otsustad talle pühenduda. Vaata, kuidas ta suhtleb pereliikmetega, ja jälgi, kuidas ta suhtleb sinuga, kui olete perega koos. Kas ta pöörab sulle tähelepanu ja hoolitseb su eest igal koosviibimisel? Kui ta ei tahagi sind oma perele tutvustada, ole ettevaatlik.

-                   Sõbrad. Tutvu mehe sõpradega. Vaata, kuidas ta nendega suhtleb ja kuidas kohtleb sind nende juuresolekul. Kas ta on hooliv,  tähelepanelik? Kas ta esmane lojaalsus on sulle? Kas ta julgeb olla oma sõprade ja tuttavatega aus? Jääb ta loomulikuks ja siiraks või tuleb talle mingi mask ette?

-                   Töö. Mees, kes on pidevalt vahetanud töökohti, ei pruugi suuta pühenduda. Või mees, kellel on üheksa firmat – mis sa arvad, kui palju tal sinu jaoks aega jääb?

 

Emotsionaalne intelligentsus

Kas ta vaatab sulle silma, kui te räägite? Ja kas ta räägib sinuga ka rasketest teemadest, oma tunnetest ja vajadustest? Julgeb ta sinuga olla haavatav ja seda järjepidevalt?

Tüüpiline lugu, mida sageli kuulen: naine sai mehega kokku ja  esimene kord oli too nii tundeline, võibolla poetas isegi pisara. Siis olid nad vahekorras ja nüüd on see tundeline mees kadunud. Nagu eespool öeldud, saab igaüks lappida sõnu kokku ja olla haavatav korra või paar. Aga head suhet saab luua ainult mehega, kes järjepidevalt suudab olla sinuga siiras ja hooliv ning teada anda, mida ta tunneb. Tunded ei tee inimest nõrgaks – tunnete ja vajaduste mõistmine ja väljendamine teevad emotsionaalselt intelligentseks.

 

Hoolimine

Hoolimine tähendab seda, et oma kaaslasega käitutakse järjepidevalt õrnalt ja hellalt. Kas mees on sinu jaoks olemas, kui sa teda vajad? Kas ta on mõistev su tunnete ja vajaduste suhtes (ka siis, kui oled tema peale pahane)? Kas ta võtab aega, et sind kuulata ja mõista, kui teil on arusaamatus? Kas ta vabandab, kui on eksinud? Kas ta lohutab sind, kui oled kurb, või käsib sul sellest üle saada, ja lahkub? Kas ta püüab heastada oma eksimust?

 

Ära jää sõnadesse kinni

Naised jäävad tihti sõnadesse kinni – “ta ütles, et tahab mind”; “aga ta ju ütles, et pole kellegi teisega saanud nii avameelne olla kui minuga” ja nii edasi. No mis vahet seal on, mis ta ütles?! Ma võin ka öelda, et olen Babüloonia kuninganna. Kuid vaata parem, mida ta teeb. Kas ta räägib sinuga ebaviisakalt? Kas ta võtab aega, et sind kuulata ja mõista või raiub oma õigust? Kas ta arvestab su tunnete ja vajadustega? Kui mees pole järjepidevalt sinu jaoks olemas, on väga raske temaga suhet rajada.

 

Mitte mingit seksi 

Ei ole võimalik seksida, ilma et see mingeid tundeid tekitaks – seks annab kehamälule igatsust ja lööb su vaatevälja segamini. Sa ei suuda näha inimest enam selgelt ning oled seetõttu haavatavam ja altim tegema vigu. Nii et jalad kokku ja püksikumm pingule!

Mitmed naised on öelnud seepeale ehmunult: “Aga siis kaob ta ju ära!” Siinkohal tahaks koputada tervele mõistusele. Sa ei taha endale meest, kes kaob kohe ära, kui ta ei saa seda, mida tahab. Kui inimene väärtustab sind, on ta valmis pingutama su pärast ja ootama mõned kuud seksiga. Sinuga koosolemine on tema jaoks privileeg ja kingitus. Ta tahab sulle pakkuda, mida vajad, sinu õnn on tema jaoks oluline. Just selle järgi saadki aru, kas mees väärtustab sind, mitte ainult ei ihalda. Kui mees pole valmis ootama ja panustama, ei saa rääkida võrdväärsest partnerlusest, kus omavahel kohtuvad võrdsed. Siis on üks andja, teine saaja rollis.

 

“Räägi mulle rohkem sellest.”

Kui mees räägib kellestki või millestki ebaviisakalt, ära vastandu kohe või ütle: “Lõpeta ära!” Tark naine ütleb: “Räägi mulle rohkem sellest.” Ja kuulab siis, kõrv kikkis. Lase tal ennast sisse rääkida. Kui mees tahab sind saada, reageerib ta sinu märkusele kohe ning võib varjata endast seda osa, mis sulle ei meeldi… kuni on su kätte saanud.

 

Ära otsi vabandusi  

Kui inimene näitab Sulle, kes ta on, siis usu teda esimesel korral. Meie, naised, hakkame sageli välja vabandama mehe ebaviisakat käitumist: tal oli raske lapsepõlv või eelmine suhe. Meil kõigil on olnud minevik, kust oleme saanud kaasa haavu ja hirme. See ei tähenda, et peaksime panema ennast olukorda, kus oleme teisele prügikast, kuhu sülitada. Raske minevik ei anna õigust rääkida teisega ebaviisakalt ja olla temaga hoolimatu. Inimesed kohtlevad sind nende standardite järgi, mida sa ise oled enda jaoks paika pannud.

 

Ühiskonnas on palju katkiseid inimesi seetõttu, et on liiga palju naisi, kes panevad silmad kinni ebaviisaka käitumise ees ega lõpeta halba suhet. Sellega nad edastavad oma meestele, vendadele ja lastele sõnumi, et naisega on okei niimoodi käituda. Kui piisavalt suur hulk naisi ütleks, et “nüüd aitab”, ja astuks minema, paneks see mehed olukorda, kus nad peavad suhtes rohkem pingutama.

Iga inimene tahab olla lähedases, armastavas suhtes. See on meisse kodeeritud. Uuringud ütlevad, et üks kriteerium, mis aitab õnnelikult pikaajalises abielus olla, on hoida kõrgeid standardeid oma suhtes. Mis tähendab, et ei lepita jamaga, vaid tahetakse õppida olema parimad kaaslased teineteisele.

Niisiis, kui kohtud mehega, proovi võtta aega ja hoida oma jalad koos seni, kuni oled teda tundma õppinud. Mees, kes tahab sind saada, on väga eesmärgipärane. Nagu Tanel Padar laulab: “Võta aega veidi ringi vaadata. Veel ei ole hilja, jõuab elada.”

 




‹ Arhiiv